Vítáme Vás na stránkách českého amatérského meteorologického portálu "MeteoAPO"!

Dovolte nám, abychom Vás úvodem ve stručnosti seznámili s tím, co zde můžete nalézt a pro koho je náš portál primárně určen.

Základní tezí, které se náš realizační tým drží je to, aby byl tento portál užitečný pro nejširší spektrum čtenářů. Stránky jsou koncipovány tak, aby je s úspěchem mohl využít jak ten, který se o meteorologii zajímá systematicky a poněkud více do hloubky, tak i ten, kdož z pouhé zvídavosti hledá ponaučení. Na své si přijdou také lidé věcní a pragmatičtí, kterým postačí, když si budou moci přečíst aktuální předpověď počasí, nebo naopak všímaví pozorovatelé, kteří by se rádi pochlubili se svými fotografickými úlovky.

Náš portál soustřeďuje pokud možno celé spektrum toho nejzajímavějšího z oboru meteorologie, co český web nabízí. Skutečně kvalitních zdrojů však není mnoho. Příčinu lze jednoznačně hledat v personální roztříštěnosti oborové základny. Letitým problémem české amatérské meteorologie je totiž skutečnost, že zde neexistuje žádná organizace, která by tyto amatéry sdružovala, a která by mohla převzít za osvětu v tomto oboru svou záštitu.

V roce 2004 se občanské sdružení Amatérská prohlídka oblohy (původně sdružení amatérských astronomů) rozhodlo vyplnit tuto mezeru a prostřednictvím skupiny meteorologických nadšenců založila na portále astronomie.cz meteorologickou sekci. V rámci ní začaly vycházet velmi kvalitní články věnované tématickým oborovým studiím, povětrnostním analýzám či pozorování zajímavých jevů spolu s rozličnými fotografiemi pozorovatelů.
Tato nabídka, která do té doby na českém webu chyběla, našla již brzy po svém spuštění široký ohlas čtenářů - ohlas, který předčil všechna naše očekávání. Tyto skutečnosti pak vedly k tomu, že jsme se po dohodě s ostatními kolegy nyní rozhodli přistoupit k vytvoření samostatného meteorologického portálu.

Tento portál rádi označujeme jako národní amatérský meteorologický portál a to nejen proto, že na českém webu žádný jiný neexistuje, ale především proto, že se na jeho existenci podílí řada meteorologů-poloprofesionálů (nebo přímo profesionálů z ČHMÚ), kteří se původně presentovali individuálně. Pod hlavičkou MeteoAPO se však volně sdružili, aby pomohli k rozvoji české amatérské meteorologie. Záštitu nad celým projektem, jak již zaznělo, nese sdružení Amatérská prohlídka oblohy (APO).

Sdružení APO je tvůrcem elektronického Atlasu oblaků, spravuje sekci Aktuální články a z dílny jejich členů vychází i většina Tématických studií. Sdružení APO zde zastupují RNDr. Petr Skřehot a Mgr. Martin Vilášek, Dominik Ramík a Ing. Petr Šťastný. Do soudku tématických studiích pak přispěli také Ing. Martin Cabalka, PhD., Mgr. Petr Dvořák a řada dalších.
Sekci Počasí on-line pak provozuje Mgr. Jiří Křivohlávek,
sekci Meteofotogalerie Tomáš Tržický, Halové jevy Patrik Trnčák, sekci Bouřky Ing. Tomáš Psika a sekci Tornáda RNDr. Martin Setvák, CSc. a RNDr. Milan Šálek (oba z ČHMÚ). http://sonna.com.ua/catalog/pizhamy/

Pokud budete chtít přispět nebo nám něco vzkázat, můžete psát na adresu RNDr. Petra Skřehota.© APO 2005, veškeré materiály lze přebírat pouze se svolením autora a uvedením patřičné citace.
Tyto stránky provozuje občanské sdružení Amatérská prohlídka oblohy.


NAVRCHOLU.cz